Organizacija „Child Helpline International“ i Telenor Grupa pomažu djeci da ostanu bezbjedna na internetu

Share this:

Menu
O KOMPANIJI NOVOSTI NOVOSTI I SAOPSTENJA ORGANIZACIJA „CHILD HELPLINE INTERNATIONAL“ I TELENOR GRUPA POMAŽU DJECI DA OSTANU BEZBJEDNA NA INTERNETU

Share this:

NAZAD
 
Rekordan broj od skoro 24 miliona djece i mladih ljudi širom svijeta kontaktiralo je telefonsku liniju za pomoć u 2016. godini. Kao odgovor na njihovu rastuću potrebu za podrškom, organizacija „Child Helpline International“ i Telenor Grupa ujedinili su se kako bi izgradili potrebne kapacitete među savjetnicima za pomoć djeci, i pokrenuli svoj prvi onlajn kurs o zaštiti djece na internetu. Modul je od danas, kada se obilježava Dan bezbjednog interneta, dostupan specijalno edukovanim savjetnicima i volonterima za pomoć djeci.

Trening uključuje informacije o postupanju u situacijama u kojima se djeca mogu naći, kao što su nasilje na internetu, neadekvatan i nelegalan sadržaj, kao i onlajn seksualno zlostavljanje.

U svim zemljama u kojima posluje, Telenor veliku pažnju posvećuje zaštiti djece u onlajn okruženju. Nakon što je godinama sprovodio projekat ,,Surfuj pametno“ i edukovao više od 20, 000 djece u Crnoj Gori o bezbjednom korišćenju interneta, Telenor nastavlja da se zalaže za unapređenje te oblasti. Tako su, prošle godine, Telenor i Unicef potpisali su sporazum o trogodišnjoj saradnji, zahvaljujući kojoj će izučavanje digitalnih vještina za bezbjedno korišćenje interneta postati dio nastavnih planova u osnovnim školama. Projekat je podržalo i Ministarstvo prosvjete, a očekuje se i aktivno učešće roditelja i nastavnika u realizaciji projektnih ciljeva. 

Podsjećamo, istraživanje koje je sproveo Unicef pokazalo je da se svako drugo dijete u Crnoj Gori ne osjeća bezbjedno na internetu. Takođe, roditelji u Crnoj Gori žele da škola bude primarni izvor informacija o internetu, a  20% roditelja djece uzrasta 9 do 17 godina ne koristi internet.